AlumniTop
j TAMUK HOME
 
 
 
Go
Alumni Administration
     

 
 
Distinguished Faculty
Tamuk Home > Alumni Home > Alumni Programs > Distinguished faculty

 

  Distinguished Teaching Distinguished Research
2005 Dr. Kambiz Farahmand
Former Professor, Mechanical & 
Industrial Engineering
Santa C. Barraza
Associate Professor, Art
2004 Dr. Randy Stanko
Associate Professor (Animal & Wildlife
Science Department)
Dr. David Hewitt
Associate Professor & Research Scientist 
(Caesar Kleberg Wildlife Research Institute)
2003 Dr. David Deacon
Professor (Communications &Theatre Arts)

Distinguished Non-Tenured
Faculty
Sue Sabrio
Lecturer (Mathematics)

 

Dr.Mario E.Carranza
Associate Professor (Political Science)
2002

Dr. Guadalupe O. Thompson
Professor (Bilingual Education)

Distinguished Non-Tenured Faculty
Ms. Pamela V. Hill
Lecturer (Psychology & Sociology)

Dr. Slavka Bodjanova
Professor (Mathematics)
2001 Dr. Scott Henke (Animal and Wildlife Science) Dr. Steven Lukefahr (Animal and Wildlife Science)
2000 Dr. Alai Pilehvari (Chem.&Nat.Gas Eng.)                  Dr. Daniel Suson, (Dept. of Physics)
1998 Dr. Nicholas Beller (Chemistry)  Dr. Jo Beran (Chemistry)
1997 Dr. David Cecil (Mathmatics)  Dr. Michael Tewes (Caesar Kleberg Wildlife Research Institute.)
1996 Dr. Wayne Gunn (Language & Literature)  Dr. Char Rai (Chem./Natural Gas Engineering)
1995 Professor Maurice Schmidt (Art)  Dr. Robert McLauchlan (Mechanical Engineering) 
1994 Dr. Julia A. Smith (Language & Literature) Dr. Joseph O. Kuti (Agriculture & Research Science) 
1993 Dr. Jacqueline Thomas (Language & Literature)  Dr. Allen Ketchum (Management & Marketing) 
1992 (none)  Dr. Tim Fulbight (Animal/Wildlife Science) 
1991 Dr. Dwight Hazlett (Accounting and CIS) Dr. Francisco Lopez-Herrea (Language and Literature)
1990 Dr. Leslie Hunter (History)  Dr. Joe Graham (Psychology/Sociology)
1989 Joyce M. Vilseck (Mathematics)  Charles DeYoung (Agriculture) 
1988 Homi Gorakhpurwalla (Electrical Engineering)  Gustavo Gonzalez (Education)
1986 Ronald E. Marcotte (Chemistry)  Robert Brown (Caesar Kleberg Wildlife Research Institute) 
1985 Burgin Dunn (Physics)  Philip Morey (Mathematics)
1984 Jo A. Beran (Chemistry)  Thein Wah (Mechanical. Engineering)
1983 Olan Kruse (Physics)  Billy Chandler(History)
1982 David N. Neher (Agriculture)  Drewey Wayne Gunn(English) 
1981 Edward Ruhnke (Chemistry)  James Gillaspy (Biology)
1980 Rosalina Rovira (Modern Language)  Alberto Olivares (Chemistry) 
1979 Allen Chaney (Biology)  John Perez (Biology)
1978 James R. McIntyre (Business)  Billy Chandler (History)

 

JAVELINA ATHLETICS ---- OFFICE OF DEVELOPMENT ---- CAREER SERVICES ---- CORPORATE SPONSORS
Website Terms of Service